Feladatunk a perifériára került, hátrányos helyzetű emberek komplex rehabilitációja. Célkitűzéseink között kiemelt helyet kap az ifjúságvédelem, a drogfüggés megelőzése és a szenvedélybetegek rehabilitációja.
Céljaink:
- A kliensek mentális, érzelmi, fizikai, szociális, intellektuális, spirituális egészségüket visszanyerjék.
- Felelősségteljes személyiséggé fejlődjenek és felkészüljenek a társadalomba való visszailleszkedésre, az újrakezdésre.
- Támogatást nyújtani az érintett családoknak.
- Csökkenteni a társadalom és az egyén terheit egy jobb életminőség megteremtésével.
- Jelentős szerepet vállalni a prevencióban és az utógondozásban.
A rehabilitáció a Terápiás Közösségi modell alapján történik, melyben maga a közösség ad új érték- és normarendszert a rehabilitált klienseknek.
A Terápiás Közösség célja a gyógyító közösségbe kerülő addiktív pácienseknél a tartós és stabil absztinencia, munkára, szociális kapcsolatokra való alkalmasság valamint stabil lakóhely és egzisztencia kialakítása.
A gondozottak bentlakásos, komplex program keretében egészségügyi, szociális és pszicho-szociális rehabilitációban vesznek részt. Ezt szervesen kiegészíti a re-szocializáció és a nyomon követés.
A Terápiás Közösségben zajló terápia stádiumokra bontása:
Előkészítő stádium (Beilleszkedés)
A jelölt megismerkedik a Közösséggel. Időtartama 1 hónap, mely 1 hónappal meghosszabbítható. Ez a teljes izoláció időszaka, amikor a kliens külső kapcsolatai korlátozottak és a Közösséget csak rendkívüli esetben hagyhatja el az illető.
I.Stádium (Stabilizáció)
Időtartama 3 hónap. A kliens tevékenysége értékelés alá esik. Elvárások: köteles problémáit a közösség előtt megfogalmazni, patronálója segítségével saját terápiás tervet készíteni, aktívan részt venni a közösség életében. Adaptációs szabadság 1 alkalommal kérhető. A Részleg területét csak kísérővel hagyhatja el.
II.Stádium (Stabilizáció)
Időtartama minimum 3 hónap. A kliens megfogalmazott problémáira megoldási módokat dolgoz ki. Terápiás tervéről a közösség előtt számot ad. A vitákban konstruktívan részt vesz. Szavazati joga van a közösségi élet aktuális kérdéseiben. Adaptációs szabadság havonta egyszer kérhető. Külső kapcsolattartási lehetőségei és felelősségei egyre bővülnek.
III.Stádium (Stabilizáció)
A legváltozóbb időszak a jogokat és a kötelmeket illetően. Az első félév izolációja és szigorú kötöttségei után a keretrendszer és az elvárások havonta változnak. A közösséget már kísérő nélkül is elhagyhatja adaptációs szabadság formájában, vagy alacsonyabb stádiumú bentlakó kísérőjeként.
IV.Stádium(Visszailleszkedés)
A közösség irányításának aktív részese a kliens. Adaptációs szabadság vagy az intézmény elhagyása nincs korlátozva, azonban eltávozásait egyeztetni köteles a közösségben betöltött feladatával. Terápiája végét Ő határozza meg, de döntési joga a közösségnek van.
Az utógondozás és nyomon követés során folyamatosan figyelemmel kísérjük volt betegünk visszailleszkedését a szűkebb- és a tágabb közösségbe. A jó segítő kapcsolat fenntartása érdekében önsegítő, támogató csoportokat szerveztünk, ahol a hozzátartozók valamint a volt szenvedélybetegek találkoznak a szakemberekkel. (szülőcsoport, visszaesés-megelőző csoport)
A Részlegben a rehabilitációt a Közösség tagjai által összeállított és elfogadott Alkotmány, a napi életvitelt a Házirend szabályozza. A kliensek rehabilitációjának alapja a tematikus csoportfoglalkozás, a munkaterápia valamint a tervezett szabadidős tevékenység.
a./ Egészségügyi rehabilitáció
Az egészségügyi rehabilitáció célja: a felvételt nyert szenvedélybetegek egészségi állapotának romlási folyamatát megállítani, a folyamatot visszafordítani, egészségüket helyreállítani. Ehhez állandó ellenőrzésre, szükség szerinti kezelésre, a gondozottak mentálhigiénéjének helyreállítására van szükség.
Szakorvosaink feladata, hogy magát a rehabilitáció folyamatát hatékonyabbá tegyék, a betegségek okozta kudarcokat megelőzzék, segítséget nyújtsanak a krízishelyzetek kezelésében.
A Részleg orvosi rehabilitációs gyakorlatában felvételkor a pszichiáter felállítja a diagnózist, és ennek alapján javaslatot tesz a felvételre. (A felvételt nem nyert kliens megfelelő kezelőhelyre való irányításában is segítséget nyújt.)
A háziorvos a betegek szomatikus állapotát kíséri figyelemmel. A rehabilitációra kerülő betegek nagy része igen rossz fizikai állapotban van, így az ő esetükben az első lépés tehát a fizikai állapot lehetőség szerinti javítása olyan mértékben, hogy a beteg terápiában való részvételét az ne akadályozza. A szenvedélybetegek esetében gyakran küzdenek olyan betegségekkel, melyek a különféle szerek használatának káros következményei: emésztőszervi megbetegedések, májkárosodás, a központi idegrendszer károsodása, alultápláltság. A felsorolt betegségek esetében a terápia végére azonban jelentős javulás érhető el
A foglalkozás-egészségügyi szakorvos a rehabilitációs foglalkoztatás előkészítésében és a re-szocializációs folyamat figyelemmel kísérésében játszik fontos szerepet.
Az egészségügyi szakemberek közreműködésére tehát a terápia első percétől kezdve szükség van, bár közreműködésük intenzitása a program vége felé haladva fokozatosan csökken.
b./ Szocioterápia
Intézményünkben közösségi keretek között folytatott, rehabilitációt célzó foglakozásokkal segítjük a károsodott szociális magatartás helyreállítását (szocializációs-, kognitív-, emocionális deficit, alacsony önértékelés, antiszociális viselkedési zavar stb.). A szenvedélybetegeket szakembereink (pszichológus, mentálhigiénés munkatárs, szociálpedagógus, szociális szervező, szociális munkás) abban segítik, hogy eltorzult személyiségük felelősen viselkedő személyiséggé fejlődjön, hozzájárulva ezzel a stabil felépüléshez.
A szocioterápia keretében az alábbi foglalkozásokat alkalmazzuk:
- önismereti, személyiségfejlesztő csoport
- szociál-terápiás szerepjáték
- csoportos irodalomterápia
- video-csoport
- fiú-ill. lánycsoport
- közösségépítő csoport
- egészség-csoport
- szenvedély csoport
- az Élet nagy kérdései csoport
- encounter csoport
- kreatív terápia
- munkaterápia
- közösségi értekezlet
c./ Szociális rehabilitáció
Célja, hogy megvalósuljon klienseink számára a társadalmi-, családi környezetbe való minél harmonikusabb visszailleszkedés, a társas kapcsolatokban való felelős, hatékony működés, a mindennapi életbe való beilleszkedés, az önálló életvitelre való felkészülés.
Ezeknek a céloknak az eléréséhez alkalmazott módszereink:
- szociális állapotfelmérés
- terápiás terv készítése
- terápiás csoportfoglalkozásokon való részvétel
- jogi ügyintézés
- hozzátartozókkal való foglalkozás
- átmeneti lakhatás megoldása
d./ Foglalkoztatás
Célunk: felkészíteni a betegeket egy értékes, társadalmilag is hasznos, tevékeny életformára.
A hozzánk kerülők nagyobb része szakképzetlen, alacsony iskolai végzettségű, tanulmányait megszakította, tartósan munkanélküli, megváltozott munkaképességű. Ezeket a problémákat kiemelten kezeljük: felkészítjük őket a foglalkoztatásra, a kitartó munkavégzésre, lehetőséget biztosítunk különböző képzéseken való részvételre, különféle tevékenységi formák megismerésére (pl.: korongozás, gyékényezés, szőnyegszövés) A munka- és kreatív terápia mellett különböző pályázati lehetőségek kiaknázásával valósítjuk meg foglalkoztatási programunkat. Ennek keretében 2005-ben hoztuk létre átmeneti szállásként Félutas-házunkat, melyet az Egy-Másért Alapítvány működtet.
e./ Utógondozás
A rehabilitációs időszakot követően legalább 6 hónapig utógondozást végzünk. A kapcsolattartás módja: telefonbeszélgetés, levelezés, személyes találkozások, volt betegeink visszalátogatása az intézménybe.
A hozzátartozói csoport keretében segítjük és felkészítjük a családot a gyógyult családtag visszafogadására, problémái kezelésére, a visszaesés előjeleinek felismerésére és azok kezelésére.
A visszaesés-megelőző csoportokon volt klienseinknek segítünk abban, hogy kibővíthessék a terápia alatt tanultakat, ezáltal sikeresebbé válhat önálló életvezetésük.