Intézményünk 1999. óta vesz részt felvilágosító és prevenciós feladatok ellátásában, melynek keretében olyan programok megvalósítását végzi, amelyekkel felhívják a figyelmet a folyamatos egészségfejlesztés szükségességére. Prevenciós programunkkal elsősorban a békés megyei középiskolásokat kívánjuk megszólítani, szüleiket, valamint az őket nevelő pedagógusokat, továbbá szakmai és laikus érdeklődőket valamint felsőfokú oktatásban résztvevő diákokat.
A munkában nemcsak szakembereink vesznek részt, hanem a terápiában lévő ill. terápiájukat sikeresen befejezett józan fiatalok is. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a poklokat megjárt fiatalok az élettörténetükről beszámoljanak: mások talán még elkerülhetik életük azon buktatóit és csapdáit, amik később drogozáshoz vagy iváshoz vezethetnek. Ezzel hiteles történeteket nyújtunk a drogozó életmódról és az abból való kiszállás kétesélyes voltáról. A program fő jellemzője az interaktivitás, tehát nem didaktikus előadások tartásáról van szó: Olyan módszerek kerülnek előtérbe, mint a csoportos megbeszélések, szituációs helyzetgyakorlatok, filmvetítés esetmegbeszéléssel összekötve. Az integrált megközelítés módszerét alkalmazzuk: a társas hatásokat és a személyiségfejlődésben szerepet játszó tényezőket figyelembe véve ezek befolyásolására, fejlesztésére helyezzük a hangsúlyt. A prevenciós program pozitív üzenete: alkohol és drog nélkül élni olyasmi, amire büszke lehet az ember.
“Az iskolánkban megtartott program nagyon jól megtervezett volt, a vetített film és az azt követő beszélgetés során sok és jól hasznosítható ismeretet szereztek tanulóink”.
Kossuth Zsuzsa Leánykollégium, Békéscsaba
“A bizalom, ami az előadók és hallgatók között kialakult, legyőzte az előítélet bármilyen formáját és megvalósított egy igazi választ: hallgatni, kérdezni, és ami a leginkább fontos: emlékezni”.
Kossuth Lajos Közoktatási Intézmény, Orosháza
“A legbefolyásolhatatlanabb tanulók is igen erősen elgondolkodtak a drog-kérdésről. Amikor körbenéztem, láttam a társaimon – de még a tanárainkon is – a megdöbbenés jelét, és hogy felnyílt a szemük a drogokkal kapcsolatban.”
Zwack József Ker-i és Vendéglátóipari Szakközépiskola, Békéscsaba
“Előadásuk fő célja, hogy felvilágosítást valamint nem követendő példákat mutassanak be, hogy mi fiatalok ne tegyük tönkre az életünket úgy, mint ők. Hitelesek voltak, a kérdésekre szívesen válaszoltak. Szívesen találkoznék velük még egyszer.”
Táncsics Mihály Gimnázium, Orosháza
“A személyes találkozás jobban meghatott és rádöbbentett bennünket erre a fenyegető problémára, mintha tévéből, rádióból értesültünk volna az elhangzottakról. Ez a program, a közvetlen találkozás jobban ösztönöz bennünket, hogy kerüljük a szenvedélyszerek használatát.”
Diákönkormányzatok Országos Találkozója, Hódmezővásárhely
“Azt hiszem, a program során mindenki rengeteget tanult, és sok élménnyel gazdagodott, ami arra sarkall, hogy vigyázzunk a tisztaságunkra. Az osztályunkban még napok múlva is téma volt. Köszönjük!”
Szent-Györgyi Albert Gimnázium, Békéscsaba